Silní můžeme být i bez násilí... aneb násilí nic neřeší

Napsali o nás... ale autorka bohužel ani sama neví co píše...

14. března 2008 v 19:32 | Sabelino |  Škola
05.03.2008 - Jana Soukupová - KULTURA - BRNO A JIŽNÍ MORAVA - str. 06
Pouliční dealeři víry a bohulibý muzikál Na kafi

Diář Jany Soukupové

Jdeme takhle s mladší dcerou vprostřed minulého týdne po Masarykově ulici k nádraží a u kostela svaté Máří Magdalény na rohu Františkánské najednou řev, jako by se dotyčnému měla prorvat střeva. "Blázen," říkáme si, "asi se dozvíme o nějaké jeho životní křivdě, vyslechneme, jak je lidstvo blbé, zlé a zločinné, neboť podobně řvoucí chudáci tohle obvykle ječí - i když většinou peprněji..." Ale ne.
Šíleně hulákající muž je obklopen houfem žen různého věku, které loví v proudu chodců, nabízejí jim jakési letáčky a tišším hlasem říkají to samé, co křičí muž v jejich středu na plné pecky: "Ježíš tě spasí! Ježíš je pravda!"
Právě když procházíme jejich hloučkem, policajt ve fluorescenční zeleno-žluté vestičce bere extatického řvouna přátelsky za loket a odvádí ho stranou. Tiše mu přitom domlouvá. Scénka, že by jeden zaplakal.
I když ty usilovné ženičky s náboženskými letáčky a ochraptělým exhibicionistou jsou nejspíš přesvědčené, že pro naše (a své) spasení dělají, co můžou nejlepšího. Stejně jako proti potratům vykřikující pravoslavný kněz Libor Halík před porodnicí na Obilním trhu, od něhož se jeho církev už před lety distancovala. Jen velmi nerada bych se teď dotkla citů věřících spoluobčanů. Ale jsme v Brně, kde vedle katolických kostelů stojí i mnohé jiné včetně synagogy a muslimské mešity. Tato, podle mého jedině možná, vzájemná snášenlivost mne dojímá nekonečněkrát víc než kterákoliv z jednotlivých duchovních cest, které co svět světem stojí mívají občas cukání vydávat svoje trasy za jedině správné.
Zrozpačitěla jsem bohužel i minulou středu v hale Vodova na jinak velice chvályhodném a užitečném večeru skupiny Gen Rosso s muzikálem Streetlight, který završil projekt Silní bez násilí, při němž se spoluúčinkující žáci ze židenické školy na Gajdošově učí vystupovat proti šikaně.
Zmíněný muzikál se totiž ukázal jako dějově chudičký "výchovný" kus a texty jeho křesťansky uvědomělých písní na úrovni verše "Kalamajka mik mik mik, Ježíš je můj pomocník". Což je pro duchovní povznesení přemýšlivějších respondentů stejná cesta do pekel jako sípějící proroci z Masarykovy či Obilňáku. Měl-li být Streetlight uměním, pak se tohoto úkolu ujal na úrovni podobné thymolinovým úsměvům šťastných jehovistů ze Strážné věže. Které však do galerií obvykle nevěšíme.
Pořádající křesťanské organizace mají jistě právo a nárok pořádat podobné večírky. Bojuje-li církev proti šikaně, je to nakonec jeden z nejsympatičtějších počinů, které jsem u ní za poslední roky viděla. Ale měla by propříště předem přiznat barvu. Neohánět se "preventivními aktivitami" či "uměleckým zážitkem" a uvést - přinejmenším na plakátech i pro nic netušící ateisty či jinověrce, za jaký tým kopou.
Křesťanští návštěvníci patrně věděli, na co jdou, ale ti ostatní z přítomných pěti tisíc, nalákaných na "skvělý hiphopový muzikál s mezinárodní účastí a světově proslulou hudební skupinu", se mohli cítit jako při pouličních akcích dealerů víry.
Ani zapojení pěti set žáků z Gajdošky (byť do projektu vskutku bohulibého) mi nepřijde úplně fér, když i tady lze vytušit, pravdaže sofistikovanější, lovení dušiček. Nechat spoluúčinkující žactvo, aby se hromadně učilo textové perly, kde se kladní hrdinové ohánějí "Božím synem, co za nás umřel" - a pak i publikum, aby to dvě hodiny poslouchalo, je zkrátka mírné, leč zřetelné duchovní násilíčko. Kdyby ti sympatičtí herci a židenické děti pěli se stejnou přesvědčivostí "Alláh je velký a Mohamed je jeho prorok", asi by se nám ježily chlupy.
Přitom jde v jádru o totéž - jen v bledě růžové.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
Závěrem bych chtěl říct, že autorka sama neví o čem mluví, protože ten týden nezažila... zkusím se ji kontaktovat a vyjádřit ji svůj názor - ten, který nyní mám já na její osobu. Podle mě je tato paní naprosto ubohá a asi ji trápí "okurková sezona", protože jinak by takové kraviny, ještě k tomu jak vycucané z palce nepsala.... vůbec neví o čem píše... akorát tím vytočila všechny Gajdošáky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rosťa Rosťa | 15. března 2008 v 7:13 | Reagovat

Paní má na svůj názor nárok. Mne nejvíce mrzí, že si paní disidentka, básnířka, spisovatelka a brněnská rodačka prakticky vůbec nezjistila žádné informace ve smyslu, že by se snad zašla zeptat Markéty, Lukáše, Milana Kotka "Hej, co to tu předvádíte, mě se to moc nelíbí, co mi k tomu řeknete ?" Místo toho předvede, jakou je špatnou novinářkou, či komentátorkou dění - tedy komentovat umí dobře (co se formy týká, tak ten článek nemá chybu, jedovatý, ostrý jak břitva) ale ta fakta si holt nějak vymyslela a mám takový pocit, že přání bylo v případě tohoto článku otcem myšlenky. Zaplnila prostor, který po ní šéfredaktor chtěl zaplnit, napsalo to pěkně kontroverzně a čtivě a kdo by si dovolil proti paní disidentce něco namítat, že?

Víte co je podle mne nejlepší reakcí na toto morální svinstvo ??? Usmát se, hodit ten článek do koše a pomyslet si něco o tom, že autor měl zrovna svoje dny, nebo že už je tak zoufalý, že si nejprve musí namalovat čerta na zeď a pak o něm začít psát. Nevím jaký umělacký zážitek očekávala paní Soukupová za 100 Kč, když za tento obnos se dnes nedostane ani do kina, nevím kde slišela ty písně o božím synu (já jsem si všiml, že slovo "bůh" se vyskytlo v celém muzikálu snad jen jednou v nějakém dialogu) - no paní Soukupová by zřejmě byla ještě více rozladěna, kdyby za cca 500 Kč shlédla v Práglu muzikál Ježíš - to by s ní tedy mělo silně otřást - oooo pardon, to asi bylo to správné umění .....:-)

2 Rosťa Rosťa | 15. března 2008 v 7:16 | Reagovat

no jo no - já vím - slyšet je s "y" no co už no :(

3 Richard Sabelino Richard Sabelino | 15. března 2008 v 12:00 | Reagovat

Ano Rosťo, naprosto s Vámi souhlasím. Super reakce !!! :-))) Ano a měla se zeptat nás všech - Trialogu, učitelů, žáků a ne psát kraviny za nás a ještě o dané věci nic nevědět... Já když něco nevím, tak se také raději zeptám... no to je jedno, jen nevím, kolik čtenářů článek četlo, kolika lidem nás poškodila, zda-li to bylo pouze v brněnské příloze či v celorepublikové... máme všichni právo na svůj názor, ale to je to samé, jak kdybych já měl dělat článek o nějakých portugalských sportovcích a Martin Drabson o vlacích... asi ani jeden bychom to neměli dokonalé, ba spíše by to skončilo kýčem jako samotný článek paní Soukupové. Napsal jsem ji email (Vám jsem přeposlal ScreenShots) a doufám, že mi paní redaktorka k tomu něco řekne, či alespoň se nad sebou zamyslí a nebude příště psát texty vytržené z kontextu, protože nás paní redaktorka (možná neúmyslně) poškodila a mluvila za nás - a ještě k tomu kraviny... kdyby se zeptala někoho z nás... třeba paní ředitelky, Zdeňky L., Lukáše L.,Terky Mih, Tadeáše N. ... tak by udělala mnohem lépe... ale de facto poškodila i sama sebe...

Rosťa: každý se někdy splete v pravopisu a nikdo nejsme neomylní... :-))) ono je navíc mnohem lepší napsat ve slově slyšet měkké "i", než článek bez pravopisných chyb, ale nepravdivý (jako v případě paní Soukupové).

4 Rosťa Rosťa | 15. března 2008 v 15:20 | Reagovat

Článek vyšel v regionální příloze osotaně jako všechny další články. Já už jsem si zvykl na to, že proti médiím není obrana - taková špína vycházela o naší škole, když tys byl ještě v 6. třídě (tehdá to bylo kvůli plánovanému sloučení s Kamenačkama, ke kterému naštěstí nakonec nedošlo) na této špíně si vybudovali někteří dokonce "politickou" kariéru - v uvozovkách, protože do skutečných politiků mají velmi velmi daleko - člověk je naprosto bezmocný a nejlepší obrana je nakonec mlčet - třeba deník Rovnost je opravdu jedna velká špína, to mi věř. Paní Soukupová alespoň nesledovala nějaké svoje zájmy, pouze neudržela na uzdě svoji ješitnost, nabubřelost a ukázala minimální schopnost empatie - stručně řečeno zahrála si na frajerku a dneska už si sama ani nevzpomene, že nějaký článek před týdnem napsala - no a ty bys s tím chtěl ztrácet čas ?? No jsem zvědav, jestli ti vůbec odepíše.

5 Richard Sabelino Richard Sabelino | 15. března 2008 v 21:54 | Reagovat

Ano, vzpomínám na doby, kdy byly regionální noviny, Jihomoravský večerník... plné zpráv o tom, jak je Gajdoška děsná škola... ale málokdo si připouštěl fakt, v jakém stavu tu školu paní ředitelka přebrala... a už tehdy jsem se moc divil, že taková moc pěkná a milá paní chce šéfovat naší škole... ale nakonec jak vidíme - škola se nám rok od roku mílovými kroky stává modernější a modernější... myslím, že cíl paní ředitelky je mít nejlepší školu v Brně, v kraji... což se jí určitě podaří, protože ona se fakt snaží... a Kamenačky nám můžou v lecčem závidět, ale ať jdou někam... ty jejich komentáře... no co, de facto jen bojovali za svou školu, je pravda, že to bylo v době, kdy na tom naše škola byla o 10000% hůř... myslím, že to bylo ještě před pololetím, kdy se začalo opravovat 2. patro.

Ale asi máte Rosťo pravdu - prostě když někde čtete takovéto pitominy, tak je lepší se pousmát, pomyslet si o tom, že autora asi trápí "okurková sezona", a tak píše kraviny... když jsem se dnes na VHS koukl na ty trapné výstupy zastánců Kamenaček, rodičů, kteří zde mají děti... z roku 2004/2005 o tom přesunutí na Gajdošku, tak se divím, že naše škola nepodala trestní oznámení... připadalo mi to, jako by to bylo úmyslné poškozování a shazování Gajdošky.Ale jak se říká - nejlepší obrana je útok. Je pravda, že kdyby se měla rušit Gajdoška, tak za ni také budu bojovat do posledních sil... ale prostě novináři jsou takoví... banda egoistů, která si myslí, že je něco víc...

6 Rosťa Rosťa | 17. března 2008 v 7:01 | Reagovat

Tehdá nešlo o to, že oni bránili Kmenačky - to bylo jejich právo - šlo o to, že při tom špinili naši školu v době, kdz na ní bzlo nové vedení a snažilo se něco vzbudovat a změnit a to bylo pošlapání té práce na této stránce http://www.zsgajdosova.cz/aktual0405.htm je někde dole k nalezení oficiální stanovisko k tehdejší situaci - když si ho tak čtu, tak si myslím, že jsem všem ukázali co v nás je - a ještě dokážeme - nějaká Soukupová nám může být naprosto ukradena :)

7 Polas z 9.B Polas z 9.B | E-mail | Web | 2. května 2008 v 11:49 | Reagovat

Demence,jsem silný ateista...

8 Polas z 9.B Polas z 9.B | E-mail | Web | 2. května 2008 v 11:50 | Reagovat

Ale ty Gen Rosso byli fakt zážitek..

9 Polas z 9.B Polas z 9.B | E-mail | Web | 2. května 2008 v 11:51 | Reagovat

A na jaké URL si to našel..

10 Šáruš Šáruš | 27. prosince 2009 v 2:51 | Reagovat

nechápu, co se s tím pipláte?! já to řeknu na plnou hubu a pěkně od plic! je to kráva a kdyby jen to! nsnáším lidi, co soudí a ani neví co! jednoduše: zabíííít!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.